psychodynamiczna | Metoda
134
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-134,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-16,qode-theme-starflix,transparent_content,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive

Metoda

Psychoterapia jest podróżą w głąb siebie, stwarzającą możliwość poznania i głębokiego zrozumienia wewnętrznego świata swoich uczuć, potrzeb, skłonności, motywów postępowania, doświadczanych trudności oraz wzorców zachowań i relacji z innymi.

Droga ta wiedzie poprzez poznanie przeszłych (również wczesnodziecięcych) doświadczeń osoby i odkrywanie w jaki sposób przeszłość odżywa w bieżących sytuacjach, powodując często problemy i usztywniając sposoby radzenia sobie.

 

Owo poznanie, zrozumienie i przepracowanie sztywnych, nieprzystosowawczych wzorców działania wyzwala spod przymusu nieświadomego powielania przeszłych negatywnych doświadczeń, prowadząc do wolności wyboru i umożliwiając trwałą zmianę.

luke-pamer-7319-unsplash-min
jakub-sejkora-42069-unsplash-min
ivana-cajina-316246-unsplash-min

Psychoterapia stwarza możliwość rozwoju i budowania siebie – odkrywania swoich uczuć, potrzeb, pragnień, zdolności, możliwości wcześniej niedostępnych, zagubionych w procesie przystosowania do wymogów otoczenia.
Proces ten odbywa się w relacji terapeutycznej, która jest szczególnym rodzajem więzi, umożliwiającej doświadczenie zrozumienia i akceptacji (również dla głęboko skrywanych, odrzuconych części siebie), odkrycie i przeżycie trudnych, bolesnych uczuć i doświadczeń a także odtworzenie, zrozumienie i zmianę wewnętrznych wzorców przeżywania samego siebie i relacji z drugą osobą.
Proces ten bywa długotrwały i trudny ale też przynoszący wyzwalające i wzbogacające odkrycia oraz satysfakcjonujące zmiany.

W pracy terapeutycznej, zarówno na poziomie rozumienia pacjenta jak i stosowanych technik terapeutycznych, korzystam głównie z perspektywy psychodynamicznej i systemowej.